Huisartsen delen informatie over mentale gezondheid via TikTok-kanaal ‘Mijn Hoofd Vandaag’

22-05-2025

Samen met TikTok-agency Prappers Media en zorgverzekeraars VGZ en CZ lanceren we het TikTok-kanaal Mijn Hoofd Vandaag. In korte, informatieve video’s geven huisartsen uit de regio eerlijke en duidelijke antwoorden op vragen die jongeren en jongvolwassenen bezighouden. Zoals: Wat is autisme? Waardoor kan een paniekaanval ontstaan? Hoe weet je of je ADHD hebt?

Betrouwbare informatie op de plek waar jongeren zoeken

Het TikTok-kanaal komt voort uit een opvallende stijging in het aantal hulpvragen over psychiatrische diagnoses. Sinds halverwege 2023 is het aantal jongeren en jongvolwassenen dat aanklopt bij de huisarts voor een specifieke diagnose sterk toegenomen. In 2023 waren er in de regio Oosterhout 199 consulten bij de psychiater. In 2024 waren dit er 326. Veel vragen gaan over diagnostiek, waarbij vooral ADHD en Autisme eruit springen.

Sociale media spelen een belangrijke rol in hoe jongeren en jongvolwassenen informatie vinden. Helaas is het op deze kanalen niet altijd even duidelijk of informatie die gedeeld wordt ook waar is. “Platforms als TikTok en Instagram staan vol onjuiste of misleidende video’s over mentale klachten,” zegt Kristy van der Staal, manager GGZ bij Zorroo.

 “Het is makkelijk om jezelf te herkennen in dat soort content. Veel mensen hebben wel eens symptomen die ook passen bij ADHD. De stap naar de huisarts voor een diagnose lijkt kleiner te worden. Anderen wachten juist te lang met het zoeken van hulp. Somberheid die wekenlang aanhoudt kan ook een serieuze depressie zijn. Wij willen jongeren en jongvolwassenen helpen het verschil te zien tussen normale emoties en serieuze klachten. Het is oké om je soms rot te voelen — dat betekent niet automatisch dat je een diagnose hebt.”

Lokale huisartsen voor de camera

De productie wordt verzorgd door Prappers Media Group, eerder verantwoordelijk voor het succesvolle TikTok-kanaal Dokters Vandaag (ruim 34.000 volgers). De video’s zijn eenvoudig van opzet: een huisarts spreekt voor de camera, zonder snelle overgangen of overmatige bewerking. De setting benadrukt dat er een zorgprofessional aan het woord is. Het gaat echt om de inhoud.

Hoewel Mijn Hoofd Vandaag landelijk te bekijken is, ligt de focus met name op de omgeving Oosterhout. In de eerste video’s zijn huisartsen te zien uit onder andere Made (Esther Moons), Zevenbergschen Hoek (Rolieke Cents), Raamsdonksveer (Bas van Bavel) en Oosterhout (Priscilla van Hutten). Later volgen ook praktijkondersteuners ggz, psychologen en andere ggz-professionals uit de regio.

“Het is goed om als zorgprofessional via korte video’s betrouwbare uitleg te kunnen geven over psychische klachten,” zegt huisarts Rolieke Cents. “Ik hoop dat mijn bijdrage jongeren en jongvolwassenen helpt om hun klachten beter te interpreteren, een correct zelfbeeld te vormen en op tijd hulp te zoeken als dat nodig is.”

De eerste video’s zijn al te bekijken op het kanaal, via: tiktok.com/@mijnhoofdvandaag. Er worden meerdere keren per week nieuwe video’s toegevoegd.