Jaarverslag Patiëntenadviesraad 2025
Dit is het jaarverslag van de Patiënten Advies Raad (PAR) van Zorroo over het jaar 2025, opgesteld op basis van de verslagen van de vergaderingen die gedurende dit jaar hebben plaatsgevonden.
1. Samenstelling en organisatie
De PAR bestond in 2025 uit de volgende leden:
- Lilian Lambrecht (voorzitter)
- Denice van der Pluijm (secretaris tot januari 2026)
- Francesco Beterams (secretaris vanaf januari 2026)
- Estelle Gabriëls
- Wim Loth
In 2025 hebben Lilian Lambrecht en Denice van der Pluijm besloten hun zittingstermijn met één periode te verlengen. Francesco Beterams heeft aangegeven het secretarisschap over te willen nemen van Denice. De PAR werd ondersteund door Sabine van Kemenade.
2. Belangrijkste thema’s en activiteiten
Digitalisering van de huisartsenzorg
Digitalisering was een centraal thema in 2025. De PAR was nauw betrokken bij het Transformatieplan Digitale Voordeur. Belangrijke actiepunten waren:
- App-testen: De PAR-leden hebben op verzoek van de directie drie verschillende gezondheidsapps getest en hierop feedback gegeven.
- Digitale Triage: Er is uitgebreid gesproken over de balans tussen digitale triage (zoals het systeem Klinik) en de fysieke bereikbaarheid van praktijken. De PAR uitte zorgen over de belasting voor praktijkteams en de toegankelijkheid voor kwetsbare groepen, zoals laaggeletterden en ouderen.
- Communicatie: De PAR gaf advies over het communicatieplan rondom digitale toegang, waarbij zij aandacht vroegen voor het betrekken van mantelzorgers en chronisch zieken.
Patiënttevredenheid en kwaliteit
De PAR heeft diverse (on)gevraagde adviezen uitgebracht naar aanleiding van patiënttevredenheidsonderzoeken bij zowel de huisartsenpraktijken als de huisartsenspoedpost (HAP).
- Huisartsenspoedpost: De PAR merkte op dat de triage voor kinderen extra aandacht behoeft. Ook werd gevraagd om meer inzicht in klachtenregelingen en de afhandeling daarvan.
- Huisartsenpraktijken: Er is geadviseerd over zaken als wachttijden aan de telefoon, de sfeer in de wachtkamer (zoals muziekkeuze) en de continuïteit van de eigen huisarts.
Regionale samenwerking en IZA
De PAR volgde de ontwikkelingen rondom het lntegraalZorgakkoord (IZA) op de voet:
- Transformatie GGZ: De introductie van verkennende gesprekken in de regio werd besproken als een middel om patiënten directer naar de juiste zorg (sociaal domein of GGZ) te leiden.
- Thuismonitoring: De PAR werd geïnformeerd over de plannen om thuismonitoring voor chronische patiënten in 2026/2027 verder op te schalen.
3. Overleg en relaties
- Directie Zorroo: Er vonden periodieke overlegvergaderingen plaats met de directeur, Maud Voermans, waarin de voortgangvan hettransformatieplan en de reacties op PAR-adviezen centraal stonden.
- Raad van Commissarissen (RvC): In september 2025 vond het jaarlijks overleg plaats met een afgevaardigde van de RvC. De RvC complimenteerde de PAR met hun professionaliteit, betrokkenheid en de praktische invulling van hun rol.
- Huisartsenpraktijken: De PAR bracht een werkbezoek aan huisartsenpraktijk ‘Aan de Donge’ om inzicht te krijgen in de dagelijkse praktijkvoering en de uitdagingen rondom patiëntenstromen.
4. Professionalisering van de PAR
In 2025 is gewerkt aan de herziening van de Medezeggenschapsregeling en het Huishoudelijk Reglement. Ook startte de PAR met het verzamelen van informatie voor een eigen nieuwsbrief om de zichtbaarheid van de raad te vergroten. Lilian Lambrecht nam deel aan landelijke en regionale netwerken (zoals Ineen en de Participatie hub Midden-Brabant) om kennis uit te wisselen met andere cliëntenraden.
5. Conclusie
Het jaar 2025 kenmerkte zich voor de PAR door een actieve bijdrage aan de transformatie van de huisartsenzorg. De raad heeft zich gepositioneerd als een kritische maar constructieve partner die het patiënten perspectief bewaakt in een tijd van toenemende digitalisering en veranderende zorgbehoeften.
Infographic
Het jaar 2025 is door voorzitter Lilian Lambrechts eigenhandig omgezet in een sprekende infographic:
